KADOS - Kadıköyü Bilim Kültür ve Sanat Dostları Derneği / Kadıköyü Friends of Science Culture and Art Association

30 Ekim 2000 tarihinde İstanbul/ Kadıköy’de kurulan Dernek, yaşanır bir dünya oluşturmak amacıyla  yerel, bölgesel ve küresel çevrede çeşitli faaliyetler yapmak amacıyla kurulmuştur.  Derneğin genel amaçları olarak yukarıda özetlenen çalışmaları gerektiğinde ulusal ve uluslararası ortaklarla yapmaktır.

Küresel ve yerel olumsuz çevre etkinliklerinin neden ve sonuçlarını, çözümlerini bilimsel bir gözle inceler ve kamuoyu ile paylaşır. Bu amaçla paneller, konferanslar, söyleşiler yapar. Yerel çalışmalarına bir örnek: ….. yılında Kadıköy’ün en eski ve sakin yerleşim bölgesi olan  Moda sahilinden geçirilmesi düşünülen ‘’Otoyol Projesini’’ bölge sakinlerinin desteğini alarak, projenin yanlışlığını toplantı, yürüyüş, bildiri dağıtımı vs gibi eylemlerle kamu oyuna duyurmuş, söz konusu yanlış projenin gerçekleşmesine Kadıköylülerle birlikte engel olmuştur.

 

Öncelikle Kadıköy- İstanbul bölgesinde sanatsal kültürel konularda paneller, konferanslar, söyleşiler yapar. Özellikle gençlerin, çocukların sanatsal becerilerini geliştirecek etkinliklere ev sahipliği yapar. Örnek: Merkezi Yunanistan Drama’da olan Balkan Ekolojik Network içinde yer alarak …..tarihinde bölgenin çocuklarına,‘’Balkan ülkelerinde dostluk, barış ve çevre’’ konulu resimler yaptırılarak seçilen resimlerle ….. yılı takvimi hazırlandı ve …. tane resim çeşitli Balkan dillerinde basılan bir kitapta toplandı.

‘’Kent Sohbetleri’’ başlığında, konusunda uzman olan sanat, bilim insanlarıyla söyleşiler yapar Bunlardan birkaç örnek: Şavaş ve Hukuk, Savaş ve Ruh Sağlığı, Büyük Patlama-CERN, Film gösterimi:Rebetiko, GDO’ nedir?, Kadın Sığınma Evleri, Anadolu’dan Dünyaya Çağdaş Mozaik… vs

Contact Information: 
Zümrütevler Mah. Nil Cad. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesisi Binası
Kat:2 No:7 34852 Maltepe,
Istanbul
Turkey
TR
Node: